ADCC 2022: Gordon Ryan vs Andre Galvao – Day 1-2 live results, video stream, schedule, brackets, how to watch

The 2022 ADCC World Championships are taking place in Las Vegas this weekend, with nearly a hundred elite athletes competing for a chance to win submission grappling’s most prestigious title.

Each of the contestants are either returning champions, ADCC trials winners, or BJJ stars specially invited, resulting in an incredibly stacked field from young champions to legends. There will be five men’s divisions of 16 competitors each, two women’s divisions of eight competitors each, along with subsequent absolute or open weight tournaments.

Aside from all these jiujitsu champions competing in these two-day tournaments, there will also be a super fight and a grudge match between two of the best in the sport. Andre Galvao, a BJJ legend, 10-time IBJJF World Champion and six-time ADCC Champion, will take on Gordon Ryan, a three-time ADCC Champion and the most dominant no-gi grappler of the era.

Join us for live scores and for both days of this major event.

The entire event is available to stream at FloGrappling and the schedule is as follows:

Friday, September 16 – 10:00 p.m. ET – Bracket reveal and press conference

Saturday, September 17 – 1:00 p.m. ET – Opening rounds and Quarterfinals

Sunday, September 18 – 2:00 p.m. ET – Semifinals and Finals, Ties in Absolute Brackets, ADCC Hall of Fame Ceremony, Absolute Divisions, Andre Galvao vs. Gordon Ryan Super Fight


The full results and the list of participants for ADCC 2022 can be found below:

Men 66 kg results:

Participants: Ashley Williams (Draigh), Sam McNally (East Coast Jiu-JItsu), Cole Abate (Art Of Jiu-Jitsu), Keith Krikorian (10th Planet), Diogo Reis (Martial Arts), Fabricio Andrey (Martial Arts), Jeremy Skinner, Kennedy Maciel (Alliance), Gabriel Sousa (Zr Team), Ethan Crelinsten (B Team), Geo Martinez (10th Planet), Diego “Pato” Oliveira (Dream Art), Ruan Alvarenga (Alliance), AJ Agazarm, Josh Cisneros ( Ares BJJ), Garry Tonon (New Wave Jiu-Jitsu)

brackets:

Day 1:

Round 1:

Shane McNally Def. Garry Tonon (Points)

Diogo Reis Def. Ashley Williams (Points)

Gabriel Sousa Def. Ruan Alvarenga (Points)

Fabricio Andrej Def. Cole Abate (decision)

Jeremy Skinner defeated. AJ Agazarm (Decision)

Josh Cisneros Def. Ethan Crelinsten (Triangle/Armbar)

Diego “Pato” Oliveira Def. Keith Kirkorian (Heel Hook)

Kennedy Marcel Def. Geo Martinez (rear naked choke)

Round 2:

Diogo Reis Def. Fabricio Andrey (Decision)

Diego “Pato” Oliveira Def. Kennedy Marciel (leg lock)

Josh Cisnero’s Def. Shane McNally (Decision)

Gabriel Sousa Def. Jeremy Skinner (triangle)

Day 2:

Semifinals:

Diogo Reis vs. Josh Cisneros

Diego “Pato” Oliveira versus Gabriel Sousa

Podium:


Men 77 kg results:

Competitors: JT Torres (Essential BJJ), Tommy Langaker, Oliver Taza (New Wave Jiu-Jitsu), Kade Ruotolo (Atos), William Tackett (Checkmat), Micael Galvao (Fight Sports), Roberto Jimenez, Kenta Iwamoto, Lachlan Giles ( Absolute MMA), Mateusz Szczecinski, Magid Hage (Surfight), Nicky Ryan (B-Team), Dante Leon (Pedigo Submission Fighting), Renato Canuto (Checkmat), PJ Barch (10th Planet), Andy Varela (10th Planet)

brackets:

Day 1:

round 1

JT Torres Def. Kenta Iwamoto (Choice)

Mica Galvao Def. Oliver Tazza (Points)

PJ Barch Def. Tommy Kangaker (points)

Mateusz Szczecinski Def. William Tackett (Straight Ankle Lock)

Kade Ruotolo Def. Lachlan Giles (Armbar)

Dante LeonDef. Magid Hage (wrist lock)

Renato Canuto Def. Nicky Ryan (points)

Roberto Jiménez Def. Andy Valera (Rear Naked Choke)

Round 2:

PJ Barch Def. JT Torres (points)

Kade Ruotolo Def. Roberto Jimenez (Heel Hook)

Mica Galvao Def. Renato Canuto (Armbar)

Dante LeonDef. Mateusz Szczecinski (decision)

Day 2:

Semifinals:

PJ Barch vs Kade Ruotolo

Mica Galvao vs Dante Leon

Podium:


Men 88 kg results:

Competitors: Matheus Diniz (Alliance), Santeri Ilius, Eoghan O’Flanagan, Giancarlo Bodoni (New Wave Jiu-Jitsu), Mason Fowler (Brasa CTA), Jay Rodriguez (B-Team), Isaque Bahiense (Dream Art), Alexandre De Jesus “Robinho”, Roberto Dib Frias, Izaak Michell (B-Team), Xande Ribeiro (Six Blades), Josh Hinger (Atos), Tye Ruotolo (Atos), Vagner Rocha (Fight Sports), Lucas “Hulk” Barbosa (Atos ), Pedro Marinho (Gracie Barra)

brackets:

Day 1:

Round 1:

Matthäus Diniz Def. Roberto Dib Frias (points)

Lucas “Hulk” Barbosa Def. Santeri Ilius (Points)

Giancarlo Bodoni-Def. Isaque Bahiense (points)

Mason Fowler Def. Alexandre De Jesus “Robinho” (Guillotine)

Eoghan O’Flanagan Def. Xande Ribeiro (Points)

Pedro Marinho-Def. Jay Rodriguez (points)

Josh Hinger Def. Tye Ruotolo (Points)

Vagner Rocha Def. Izaak Michell (Decision)

Round 2:

Giancarlo Bodoni-Def. Matteus Diniz (triangle)

Eoghan O’Flanagan Def. Mason Fowler (heel hook)

Lucas “Hulk” Barbosa Def. Josh Hinger (Points)

Vagner Rocha Def. Perdro Marinho (Decision)

Day 2:

Semifinals:

Giancarlo Bodoni vs Eoghan O’Flanagan

Lucas Barbosa vs Vagner Rocha

Podium:


Men 99 kg results:

Competitors: Perttu Tepponen, Luke Griffith (New Wave), Paul Ardila-Ibarra (Jucao), Joao Costa (Fight Sports), Henrique Ceconi, Kyle Boehm (10th Planet), Vinicius “Trator” Ferreira (Alliance), Rafael Lovato Jr. (Six Blades), Kaynan Duarte (Atos), Yuri Simoes (Brasa CTA), Patrick Gaudio (GF Team), Nicholas Meregali (Dream Art), Elder Cruz (Checkmat), Craig Jones (B-Team), Devhonte Johnson (Unity ), Owen Livesey

brackets:

ADCC 2022 brackets

Day 1:

Round 1:

Elder Cruz Def. Patrick Gaudio (Decision)

Kaynan Duarte Def. Owen Livesey (points)

Craig Jones Def. Joao Costa (Shoulder Lock)

Kyle Böhm Def. Devhonte Johnson (Ruling)

Vinicius Trator Ferreira Def. Paul Ardila-Ibarra (Points)

Rafael Lovato Jr. Def. Perttu Tepponen (rear naked choke)

Nikolaus Meregali Def. Henrique Ceconi (Kimura)

Yuri Simoes Def. Luke Griffith (Decision)

Round 2:

Kaynan Duarte Def. Elder Cruz (points)

Rafael Lovato Jr Def Vinicius Trator Ferreira (Points)

Craig Jones Def. Kyle Boehm (Guillotine)

Nikolaus Meregali Def. Yuri Simoes (Decision)

Day 2:

Semifinals:

Rafael Lovato Jr vs. Kaynan Duarte

Craig Jones vs. Nicholas Meregali

Podium:


Men +99kg Results:

Participants: Heikki Jussila, Dan Manasoiu (New Wave), John Hansen (Pedigo Submission Fighting), Roosevelt Sousa (Fight Sports), Josh Saunders, Gordon Ryan (New Wave Jiu-Jitsu), Nick Rodriguez (B-Team), Felipe Pena (Gracie Barra), Joao Gabriel Rocha (Alliance), Victor Hugo (Six Blades), Roberto “Cyborg” Abreu (Fight Sports), Haisam Rida (Assembly Jiu-Jitsu), Orlando Sanchez (Gracie Barra), Vinny Magalhaes (10th Planet ), Max Gimenis (GF Team), Damon Ramos (Renzo Gracie)

brackets:

Day 1:

Round 1:

Gordon Ryan-Def. Heikki Jussila (Rear Naked Choke)

Roosevelt Sousa Def. Joao Gabriel Rocha (Hell Hook)

Josh Hansen defeated. Vinny Magalhaes (foot injury)

Viktor Hugo Def. Dan Manasoiu (Points)

Felipe Pena-Def. Josh Saunders (points)

Defeated Nick Rodriguez. Damon Ramos (points)

Haisam Rida Def. Roberto Abreu (Armbar)

Max Gimenis Def. Orlando Sanchez (top print)

Round 2:

Gordon Ryan-Def. Victor Hugo (points)

Roosevelt Sousa Def. Haisam Rida (Points)

Felipe Pena-Def. Max Gimenis (rear naked choke)

Defeated Nick Rodriguez. Josh Hansen (Rear Naked Choke)

Day 2:

Semifinals:

Gordon Ryan vs. Roosevelt Sousa

Felipe Pena vs. Nick Rodriguez

Podium:


Ladies -60kg results:

Competitors: Bianca Basilio (Atos), Beatriz Mesquita, Ffion Davies (Essential BJJ), Elvira Karppinen (10th Planet), Brianna Ste-Marie (Brazilian Top Team), Mayssa Bastos (Unity), Julia Maele, Adele Fornarino

brackets:

ADCC 2022 brackets

Day 1:

Round 1:

Bianca Basilio Def. Julia Maele (Rear Naked Choke)

Brianna Ste-Marie Def. Elvira Karppinen (Points)

Ffion Davies Def. Adele Fornarino (Rear Naked Choke)

Beatriz Mesquita Def. Mayssa Bastos (Points)

Day 2:

Semifinals:

Bianca Basilio vs. Brianna Ste-Marie

Ffion Davies vs Beatriz Mesquita

Podium:


Women +60kg Results:

Participants: Gabi Garcia (Alliance), Giovanna Jara (Dream Art), Amy Campo (Zenith), Eleftheria Christodolou, Rafaela Guedes (Atos), Elisabeth Clay (Ares BJJ), Kendall Reusing (Gracie Barra), Nikki Lloyd-Griffiths

brackets:

ADCC 2022 brackets

Day 1:

Round 1:

Gabi Garcia-Def. Nikki Lloyd Griffiths (Armbar)

Amy Campo-Def. Elizabeth Clay (points)

Rafaela Guedes-Def. Eleftheria Christodolou (points)

Kendall Reusing Def. Giovanna Jara (Guillotine)

Day 2:

Semifinals:

Gabi Garcia vs. Amy Campo

Rafaela Guedes vs. Kendall Reusing

Podium:


Absolute results of the men:


Absolute results of the women:


Super Fight Results:

Andre Galvao vs. Gordon Ryan

Leave a Comment

Your email address will not be published.